Czym jest leasing?

Co to jest i na czym polega leasing?
Marzy ci się nowy samochód, ale budżet na ten cel nie zapowiada rychłego sukcesu?
A może obawiasz się, że auto na raty będziesz spłacać tak długo, że do czasu, gdy staniesz się formalnie jego właścicielem, już dawno ci się ono znudzi?
Jest na to sposób – leasing.
Dzięki temu rozwiązaniu samochód możesz regularnie wymieniać na nowy.
Jak to działa, ile to kosztuje i kiedy się opłaca?

Na czym polega leasing? Czym się różni od kupna na raty lub wynajmu?

Leasing to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym). W najprostszym ujęciu leasing jest podobny do wynajmu długoterminowego lub zakupu na raty. Polega na tym, że firma leasingowa oddaje daną rzecz w użytkowanie leasingobiorcy w zamian za ustaloną w umowie opłatę uiszczaną co miesiąc. Umowę leasingu podpisuje się na czas określony.

Tym, co odróżnia leasing od zakupu na raty jest fakt, że przez czas trwania umowy leasingobiorca ma możliwość użytkowania środków trwałych, nie będąc ich właścicielem. Zaś od wynajmu czy abonamentu różni go opłata wstępna (m.in. od niej zależy wysokość rat) oraz prawo do wykupu za z góry ustaloną cenę. Oznacza to, że po wygaśnięciu umowy korzystający może wykupić przedmiot leasingu za wcześniej uzgodnioną kwotę (od 1 do 40%).

Czy leasing samochodu się opłaca? Wady i zalety leasingu.

Leasing może być bardzo korzystnym rozwiązaniem w porównaniu z kredytem na samochód:

  • procedury są dość proste i cały proces podpisywania umowy może chwilę;
  • po spłaceniu wszystkich rat i wykupie auta może się okazać, że jego ostateczna cena wyniosła nas niewiele więcej niż w przypadku kupna za gotówkę
  • leasing, w niektórych jego wariantach, nie wpływa na zdolność kredytową
  • leasing jest też dobrym sposobem na optymalizację podatków oraz na inwestycję w rozwój biznesu bez angażowania własnego kapitału.

Należy pamiętać jednak, że leasing nie zawsze jest najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wziąć samochód w leasing, czy na raty, czy nabyć go jeszcze inną drogą. Wiele zależy od tego, czy zamierzamy wykupić auto po zakończeniu umowy, a także od stawek: początkowej oraz wykupu. Przeciętnie opłata wstępna przy podpisywaniu umowy wynosi ok. 10-20% wartości leasingowanego przedmiotu, wykup zaś może nas wynieść nawet jedynie 1%.

Na co trzeba uważać, decydując się na leasing?

W leasingu operacyjnym samochód aż do momentu wykupu nie jest twoją własnością. To oznacza, że jego użytkowanie ściśle podlega zasadom ujętym w umowie;
Może zostać nałożony roczny lub miesięczny limit kilometrów, po którego przekroczeniu konieczna jest dopłata.
Bezwzględnie należy dobrze przemyśleć swoje możliwości finansowe, gdy rozważamy leasing samochodu.

UWAGA – W sytuacji zerwania umowy z powodu opóźnień w płatnościach, nie tylko będziemy musieli bezzwłocznie zwrócić finansującemu przedmiot umowy, lecz także możemy ponieść dotkliwe konsekwencje finansowe; przepadnie wpłata początkowa, a także będziemy musieli uiścić opłatę administracyjną związaną z zerwaniem umowy przed czasem.

Wróć do listy